Interior

Ambasador przyznawany jest od 3 lat dla najlepszych nowosolskich biznesów. Jest przyznawany w 5 kategoriach. W zeszłym 2012 roku do konkursu spłynęło blisko 40 zgłoszeń. W zeszłym 2013 blisko 50. W każdej z kategorii było ich więcej, niż w pierwszej premierowej edycji. Dominowały firmy z Nowej Soli, ale  zgłoszenia przygotowały też firmy z Kożuchowa, Nowego Miasteczka, Siedliska, czy Otynia.

W zeszłym roku najwięcej firm zgłosiło wśród firm najmniejszych. Organizatorzy cieszyli się z takiego obrotu sprawy. Chcieli bowiem pokazać również te najmniejsze firmy: warsztat samochodowy, piekarnię, czy sklep z odzieżą. Osoby które prowadzą te małe biznesy, swoim codziennym trudem udowadniają, że zasługują na miano gospodarczych ambasadorów.

Procedura konkursu opiera się na trzech założeniach:

Po pierwsze, udział w nagrodzie traktowany jest honorowo, nie są pobierane opłaty za zgłoszenie.

Po drugie, formularz zgłoszenia jest prosty, bo główna ocena dokonywana jest na podstawie spotkania, nie analizy papieru.

Po trzecie, oceny dokonuje szeroki skład kapituły, aby maksymalnie ograniczyć subiektywizm. Dlatego w kapitule są przedstawiciele takich środowisk jak biznes, samorząd lokalny, czy media.

– W konkursie mogą wziąć udział tylko firmy mające siedzibę lub prowadzące działalność na terenie powiatu nowosolskiego – tłumaczy Bogumiła Ulanowska, przewodnicząca kapituły konkursu. Przedsiębiorcy, którzy będą chcieli wziąć udział w konkursie wypełniają formularz zgłoszenia do nagrody. Formularz jest stosunkowo prosty i składa się z trzech stron. Jest identyczny dla firm ubiegających się o statuetkę za efekty gospodarcze, jak za odpowiedzialny biznes, czy innowacyjność. – Warto bowiem podkreślić, że w tym roku kapitułą konkursu ustanowiła nową piątą kategorię nagrody, właśnie za wdrażanie w firmie nowych rozwiązań – dodaje Ulanowska.

Co będzie decydować o tym, kto dostanie Ambsadora innowacyjności? – Bierzemy pod uwagę to na czym polegała stosowana innowacyjność, przpatrujemy się, czy było to powielenie czegoś, co już funkcjonuje np. w mieście, czy całkiem nowy pomysł. Ważne jest też, jakie są efekty zastosowania nowych rozwiązań, i czy powstały one dzięki współpracy z naukowcami, ośrodkami badawczymi, czy parkami technologicznymi. Ważne będzie dla nas, czy za nowymi rozwiązaniami, idą zmiany kwalifikacji pracowników. Na końcu sprawdzać będziemy, czy stosowane rozwiązania są zastrzeżone, czy mają zgłoszony patent – tłumaczy Bogumiła Ulanowska.

Firmy oceniane będą trzykrotnie. Pierwsza ocena ma sprawdzić, czy formularz jest kompletny. Tylko takie będą mogły być poddane ocenie przez kapitułę. – Kiedy będą błędy w formularzu, pracownicy nowosolskiego biura OPZL będą się kontaktowali z przedsiębiorcami, aby pomóc im uzupełnić dokument. Będą na to aż dwa tygodnie – wyjaśnia B. Ulanowska. – Nie chodzi przecież o to, aby było pod górkę – dodaje.

Poprawnie przygotowane formularze będą poddawane ocenie przez kapitułę dwukrotnie. Pierwsza ocena to analiza zgłoszenia. Te firmy, które otrzymają minimum 30 proc. punktów do zdobycia, będą zaproszone na spotkanie z członkami kapituły. Na spotkaniu będą mogli przedstawić swój biznes, odpowiedzieć na pytania członków kapituły. To będzie ten decydujący moment, który zaważy na wybraniu zwycięzcy.

W promocję konkursu włączają się przedstawiciele różnych środowisk. Najpopularniejsza w mieście gazeta Tygodnik Krąg, obejmuje patronat medialny nad wydarzeniem. Regularnie będzie publikować informacje o konkursie, zamieści też sylwetki zwycięzców. Zwycięzcy otrzymają ponadto bony na reklamę do wykorzystania w Tygodniku Krąg i w magazynie Biznes Lubuski. Informacje o konkursie będą dostępne na słupach ogłoszeniowych, ale i na popularnych w powiecie portalach internetowych.

Każda z firm, która będzie nominowana do nagrody, czyli weźmie udział w spotkaniu oceniającym otrzyma certyfikat nowosolskiego Ambasadora gospodarczego. Ale tylko najlepsi w poszczególnych kategoriach będą mogli otrzymać statuetkę. Wybrani zostaną

 

Kategorie nagród:

Ambasador małego biznesu (firmy do 10 pracowników)

Ambasador średniego biznesu (firmy do 50 pracowników)

Ambasador dużego biznesu (firmy powyżej 50 pracowników)

Ambasador CSR (firmy odpowiedzialne społecznie)

Ambasador innowacyjności (firmy wdrażające nowe rozwiązania)

Skład kapituły:

Krzysztof Irek, dyrektor Aglomeracji Zielonogórskiej

Patrycja Izydorek, OPZL

Waldemar Jacheć, przewodniczący komisji gospodarki rady miasta

Marian Kaczkowski, starszy Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości

Andrzej Matłoka, prezes parku naukowo-technologicznego Interior, zastępca przewodniczącego kapituły

Henryk Mazurkiewicz, Mazel M.H. Mazurkiewicz Sp. J., członek zarządu OPZL

Jarosław Nieradka, dyrektor OPZL

Monika Owczarek, redaktor naczelny Tygodnika Krąg

Zbigniew Paruszewski, dyrektor zarządzający Lumel S.A.

Łukasz Rut, kierownik oddziału OPZL w Nowej Soli

Piotr Szyszko, przewodniczący nowosolskiej rady miasta

Bogumiła Ulanowska, Omni Modo, członek zarządu OPZL, przewodnicząca kapituły

Biuro nagrody:

Oddział OPZL w Nowej Soli

ul. Inżynierska 8 (Park Interior)

67-100 Nowa Sól

ambasador@opzl.pl

www.ambasador.opzl.pl

 

Aktualni laureaci:

29 listopada 2013 roku odbyła się Gala Ambasadora. Wręczonych zostało 40 certyfikatów i 6 statuetek. Imprezą towarzyszącą była uroczystość wręczenia nagród w konkursie Młody Wynalazca. Następny konkurs Ambasador ogłoszony będzie jesienią 2015 roku.

 

O Gali Ambasadora:

W nowosolskim Interiorze pod koniec 2013 roku przeszło sto osób uczestniczyło w ceremonii wręczenia nagród w konkursie o miano nowosolskich Ambasadorów biznesu. Wygrali prawdziwi liderzy. Ambasadorem małego biznesu została firma Łukasza Szaramy Auto-Komplex, zajmująca się naprawą aut oraz pracami blacharskimi i lakierniczymi. Ambasadorem średniego biznesu została firma Sinersio Polska, która zajmuje się najnowocześniejszymi technologiami teleinformatycznymi. Ambasadorem dużego biznesu została firma Nord Napędy, jako najnowocześniejsza fabryka tego międzynarodowego koncernu na świecie. Zwycięzcom kategorii Ambasador odpowiedzialnego biznesu został Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej, a zwycięzcą kategorii Ambasador Innowacyjności został Technical Sp. z o.o. Mecenas nad Galą objęła Kostrzyńsko Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna.

Następna okazja na wzięcie udziału w konkursie za dopiero dwa lata. Kapituła konkursu – na wniosek kandydatów - podjęła decyzję o wprowadzeniu dwuletniego okresu pomiędzy edycjami konkursu. Tegoroczni zwycięzcy mogą używać tytułu Ambasadora gospodarczego przez okres dwóch lat.

 

Poniżej przedstawiamy sylwetki zwycięzców:

 

Ambasador Małego Biznesu

Auto-Komplex Łukasz Szarama

Firma rodzinna. Obchodząca w tym roku 40 lecie. Firma sprawiła sobie prezent na urodziny budując całkiem nową siedzibę, jedną z największych tego typu w województwie. Za rozbudową poszły nowe miejsca pracy, wzrost sprzedaży usług i liczba szkolonych uczniów. Obecnie szkoli się ich w firmie 9. Szef firmy jest ponadto ekspertem motoryzacyjnym ogólnopolskiej izby motoryzacji, organizuje misje gospodarcze, konferencje branżowe, cytują go media ogólnopolskie.

 

Ambasador Średniego Biznesu

Sinersio Polska Sp. z o.o.

Jeden właściciel pochodzi z Poznania. Drugi z Zielonej Góry. W Nowej Soli utworzyli swój nowoczesny biznes. Firma z branży informatycznej. Zasięg działania: Europa środkowa i zachodnia. Ich partnerami i klientami są takie firmy jak: Plus GSM, HP, Nokia Siemens, Asseco Poland, T-Mobile, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Dostarczają zaawansowane środowiska IT. Mają swoją chmurę obliczeniową. Pozyskują środki z UE na inwestycje. Współpracuje z parkami naukowo-technologicznymi w całej Polsce, w tym z nowosolskim Interiorem.

 

Ambasador Dużego Biznesu

Nord Napędy Zakłady Produkcyjne Sp. z o.o.

To najnowocześniejsza pod względem technologicznym i organizacyjnym fabryka tego światowego koncernu. Nowosolski zakład wytwarza wały i koła zębate oraz prowadzi montaż i serwis napędów. Zakład posiada bardzo nowoczesny park maszynowy, wyposażony w tokarki i frezarki sterowane numerycznie. 80% produktów jest eksportowane na rynki zagraniczne. W firmie regularnie rośnie zatrudnienie. Całkowita powierzchnia zakładu przekracza 9 tys m2. W nowy rok rozpoczną się pracę inwestycyjne związane z budową kolejnej hali, o powierzchni około 10 tys m2. Firma powiększy się dwukrotnie.

 

Ambasador Odpowiedzialnego Biznesu

Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej Sp z o.o. w Nowej Soli

Firm od lat jest zaangażowana w pomoc najbardziej potrzebującym. Każdego roku kupują karty świąteczne wspierając fundacje Unicef, czy Itakę. Wspierają Koło Związku Kombatantów. Przekazują wsparcie dla ZHP. W 2013 roku wspierali festiwal sztuki Cepeliada. Co roku wspierają Święto Solan. Edukują społeczeństwo w zakresie ochrony środowiska. Są pomysłodawcą akcji edukacyjnej „Przygody kropelki Plumki”. W ich akcjach biorą udział setki młodych nowosolan. Dla pracowników oddali do dyspozycji nowoczesny obiekt i sprzęt do pracy. W każdym roku pytają 400 swoich klientów o ocenę ich pracy i zadowolenie z obsługi klienta.

 

Ambasador Innowacyjności

Przedsiębiorstwo Projektowo Produkcyjne Technical Sp. z o.o.

Na co dzień współpracują z ośrodkami badawczymi takimi jak: Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Instytut Odlewnictwa w Krakowie, Komitet Badań Naukowych. Współpraca owocuje nowymi technologiami, z których wiele przerodziło się w patenty. Ich produkty należą do najnowocześniejszych w branży odlewniczej i metalowej. Od 2002 roku zrealizowali około 15 projektów współfinansowanych ze środków UE.

 

Ambasador – nagroda specjalna

Gedia Poland Sp. z o.o.

Nagroda za znaczący wpływ na historię Nowej Soli w przeciągu ostatnich 15 lat.

Pliki Cookies
ZAMKNIJ

Stosujemy pliki cookies m.in. w celach: informacyjnych aby usprawnić i ułatwić Użytkownikowi działanie serwisu www, aby lepiej dopasować wygląd serwisu oraz do zbierania anonimowych, zagregowanych statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Państwa przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniach końcowych. Zawsze można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Szczegółowe informacje znaleźć można w .